fcsd.pl

Biznes, Finanse, Prawo, Polityka, Nauka

Finanse

Czy można ubezpieczyć mieszkanie komunalne?

Czy można ubezpieczyć mieszkanie komunalne?

Sytuacja gospodarcza w naszym kraju sprawiła, że coraz więcej osób ma trudności z pozyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. W wielu wypadkach oznacza to albo konieczność wynajęcia mieszkania, albo staranie się o mieszkanie komunalne. Jak w takiej sytuacji możemy się ubezpieczyć? Podpowiadamy. 

Czym jest mieszkanie komunalne?

Zgodnie z definicją mieszkanie komunalne to lokal, którego właścicielem jest dana jednostka terytorialna, czyli np. gmina lub miasto. Pozyskanie mieszkania z tego typu zasobów nie jest łatwe, gdyż musimy spełnić określone kryteria dochodowe, niemniej jest to sposób na zaspokojenie potrzeb lokalowych dla rodzin z dziećmi. Innym rozwiązaniem jest 

Czy możemy ubezpieczyć mieszkanie komunalne?

Zarówno przypadku mieszkania komunalnego, jak i w trakcie wynajmu, właścicielem mieszkania nie jest osoba, które je zamieszkuje (gmina, osoba prywatna). W związku z tym lokator nie może ubezpieczyć takiego lokalu – ewentualne kroki w tej sprawie powinien podjąć właściciel. Nie oznacza to jednak, że majątek, który lokator wnosi do mieszkania, nie może być zabezpieczony przed szkodami. Firmy ubezpieczeniowe proponują polisy, których przedmiotem jest tzw. mienie ruchome. Przez to określenie rozumie się składowe majątku, które nie są na stale przytwierdzone, czyli np. bierzemy pod uwagę meble, ale nie stałą zabudowę. Do mienia ruchomego zaliczamy wspomniane meble, sprzęt RTV, AGD, a także ubrania, elektronikę i inne elementy wyposażenia mieszkania. 

Przed czym warto się ubezpieczyć?

Najczęstszym zdarzeniem wywołującym szkody w majątku w mieszkaniach bez wątpienia jest zalanie. Problemy sąsiadów podczas remontu czy niespodziewane awarie sprzętu mogą sprawić, że w naszym mieszkaniu dojdzie do zniszczenia mebli czy sprzętu elektronicznego. Ponadto dużym zagrożeniem w mieszkaniach są pożary, które mogą obrócić w pył cały dobytek. Niebezpieczne są również awarie instalacji elektrycznej i wynikającego z tego przepięcia. W takich sytuacjach ratunkiem będzie polisa majątkowa, o której wspomnieliśmy wyżej. 

To jednak nie wszystko. Jako lokatorzy możemy się również ubezpieczyć przed szkodami, które sami wyrządzimy. Służy do tego OC w życiu prywatnym. To opcja szczególnie polecana w przypadku wynajmu, gdy lokatorzy mogą doprowadzić do szkody, przez co narażają się na roszczenia właściciela mieszkania lub innych osób. 

Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętów?

W kontekście polisy majątkowej dotyczącej jedynie mienia ruchomego wysokość stawki zależna jest od sumy ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj proponują polisy z sumą ubezpieczenia wynoszącą co najmniej 10 tysięcy złotych. Wówczas stawka za 12 miesięcy ochrony wyniesie około 100-200 zł. W przypadku wyższych sum ubezpieczenia może być wyższa, niemniej polisa majątkowa to najlepszy sposób na szybkie odzyskanie majątku, który straciliśmy w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. Jak wybrać najlepszą ofertę? Wystarczy zgłosić się do Eurofinance, gdzie pomagamy naszym klientom w podejmowaniu tego typu decyzji.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij