fcsd.pl

Biznes, Finanse, Prawo, Polityka, Nauka

Prawo

Kiedy przedsiębiorca powinien skorzystać z pomocy prawnika prawa pracy?

Kiedy przedsiębiorca powinien skorzystać z pomocy prawnika prawa pracy?

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą stosować się do przepisów prawa pracy. W określonych sytuacjach wskazane jest skorzystanie z pomocy prawników specjalizujących się w tej dziedzinie. Kiedy warto udać się do kancelarii prawa pracy?

Czym jest prawo pracy dla przedsiębiorcy?

Prawem pracy nazywa się zbiór norm prawnych dotyczących pracowników oraz pracodawców, pomiędzy którymi dochodzi do tak zwanego stosunku pracy, w wyniku podpisania umowy. Przepisy prawa pracy regulują ten stosunek, nakładając na strony odpowiednie prawa oraz obowiązki.

Przedsiębiorca jest zatem zobowiązany do tego, aby przestrzegać przepisów prawa pracy. W tym przypadku może on także skorzystać ze wsparcia eksperta w tej dziedzinie – prawnik prawa pracy może zapewnić mu kompleksową i fachową obsługę dotyczącą wszystkich zagadnień w tym zakresie.

Kiedy udać się po pomoc prawnika prawa pracy?

Doświadczony adwokat prawa pracy może zaoferować swoją pomoc w wielu różnych sytuacjach, gdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przestrzegania litery prawa.

Profesjonalna pomoc w dziedzinie prawa pracy potrzebna będzie między innymi przy:

  • zatrudnianiu pracowników – sporządzaniu umów, kontraktów, negocjacji warunków,
  • zwolnieniach grupowych oraz indywidualnych – opracowywaniu strategii zwolnień, analizach sporów, sporządzaniu odpowiedniej dokumentacji,
  • tworzeniu regulacji wewnątrzzakładowych – regulaminy pracy, wynagradzania, Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych,
  • przy określonych procedurach – organizacji pracy, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, bezpieczeństwa IT, korzystania z mienia powierzonego pracownikom,
  • sprawach o ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa,
  • sprawach regulujących zakaz konkurencji,
  • procesach restrukturyzacyjnych,
  • sprawach ze związkami zawodowymi.

Gdzie firma może otrzymać fachową pomoc w dziedzinie prawa pracy?

Aktualnie w Polsce działa wiele kancelarii prawa pracy – to właśnie w takich kancelariach firma może otrzymać kompleksową pomoc. Wówczas adwokat prawa pracy dokładnie zajmie się daną sprawą. Istnieje także możliwość stałej współpracy z kancelariami prawa pracy w ramach obsługi prawnej dla firm.

Udostępnij