fcsd.pl

Biznes, Finanse, Prawo, Polityka, Nauka

Edukacja

Kurs KPP Warszawa – kto powinien go zrobić?

Kurs KPP Warszawa – kto powinien go zrobić?

Kurs KPP, czyli kwalifikowanej pierwszej pomocy może okazać się przydatny w wielu zawodach i sytuacjach. Czym dokładnie jest taki kurs i kto powinien do niego przystąpić? O tym niżej.

Czym jest kwalifikowana pomoc medyczna?

Kurs KPP to kilkudziesięciogodzinne szkolenie, którego ukończenie pozwala uzyskać certyfikat ratownika, świadczący o najwyższym, dostępnym dla osoby bez wykształcenia medycznego, poziomie przygotowania do niesienia pomocy poszkodowanym. Ratownika nie należy mylić z ratownikiem medycznym – ten drugi musi mieć ukończone co najmniej studia licencjackie w zakresie ratownictwa medycznego, może wykonywać niektóre procedury medyczne i podawać pewne leki.

Ratownik KPP to osoba przygotowana do zrobienia wszystkiego, co możliwe, do czasu pojawienia się służby medycznej na miejscu zdarzenia. Ramowy program kursu ustala Ministerstwo Zdrowia. Obejmuje on zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne z zakresu zabezpieczania miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanych, działania ludzkiego organizmu czy podstawowych procedur ratowniczych i reanimacyjnych.

Dla kogo przeznaczony jest kurs KPP?

Taki kurs jest wskazany dla pracowników wszystkich służb, to znaczy strażaków, policjantów, strażników miejskich, ratowników GOPR i WOPR, strażników granicznych, żołnierzy. Mogą na nim skorzystać również osoby pracujące przy imprezach masowych i w miejscach, w których znajduje się dużo ludzi, na przykład pracownicy agencji ochrony. Także osoby pracujące w środkach transportu zbiorowego: kierowcy autobusów i taksówek, motorniczy tramwajów, konduktorzy pociągów, stewardessy; przewodnicy i nauczyciele, organizatorzy i piloci wycieczek, czy osoby, które po prostu dużo podróżują i często przebywają w miejscach oddalonych od szpitala lub bazy pogotowia, mogą dzięki takiemu kursowi nieść pomoc jako pierwsi na miejscu zdarzenia.

W mieście tak dużym i zakorkowanym jak Warszawa karetka może mieć problemy z dotarciem do niektórych miejsc na czas, a w nagłych wypadkach może liczyć się każda minuta. Wtedy właśnie procentuje wiedza i przygotowanie postronnych świadków zajścia. Dlatego tak naprawdę każdy, może przejść kurs KPP Warszawa, jeśli tylko chce być gotowy do pomagania innym.

Im więcej wśród nas ludzi z przeszkoleniem ratowniczym, tym jesteśmy bezpieczniejsi jako społeczeństwo i każdy z nas, a w szczególności osoby starsze lub schorowane, może śmielej poruszać się po ulicy bez obaw, że jeśli zdarzy mu się coś złego, nie będzie w pobliżu osoby zdolnej udzielić pomocy.

Udostępnij