fcsd.pl

Biznes, Finanse, Prawo, Polityka, Nauka

Finanse

Windykacja faktur

Windykacja faktur

Faktury, które nie zostały uregulowane, mimo że termin ich płatności dawno już minął są zmorą wielu przedsiębiorców. Jak skutecznie podejmować windykację faktur?

Windykacja faktur – samodzielne działania

Windykację faktur, czyli ogół czynności, które zmierzają do odzyskania należności od dłużnika można podejmować samodzielnie. W tym celu warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo jeśli opóźnienie nie wynika z przeoczenia przez dłużnika terminu zapłaty faktury, odzyskanie pieniędzy nie jest na ogół łatwą i szybką sprawą. Upomnienia, wezwania do zapłaty, negocjacje, a w końcu żądania płatności wraz z zawiadomieniem o konsekwencjach jej braku w postaci skierowania sprawy na drogę sądową to czynności, które mogą mocno uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Niestety często nie przynoszą one zamierzonego rezultatu.

Windykacja faktur z pomocą profesjonalisty

Po bezskutecznych próbach samodzielnej windykacji faktur, przedsiębiorcy często decydują się na pomoc firm windykacyjnych, czyli zewnętrznej firmy profesjonalnie zajmującej się odzyskiwaniem należności. Firmy windykacyjne podejmują działania, które mieszczą się w pojęciu tzw. windykacji miękkiej, a w praktyce sprowadzają się do tego, co wierzyciel mógłby robić samodzielnie. Windykator może zatem kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie lub mailingowo i przypominać mu o zapłaceniu faktury, negocjować dogodne dla dłużnika i akceptowalne przez wierzyciela raty w spłacie należności, przygotowywać i wysyłać stosowne wezwania do zapłaty. 

Dlaczego warto skorzystać z usługi windykacji faktur? Przede wszystkim jest to znaczna oszczędność czasu. Przedsiębiorca, który samodzielnie chce odzyskiwać długi musi pamiętać, że jest to czasochłonne, a jeśli chce to powierzyć swojemu pracownikowi naraża się na dodatkowe koszty. Konieczne jest bowiem stworzenie osobnego stanowiska pracy lub odciągnięcie innego pracownika od jego działań, przez co zmniejszenie jego efektywności w tym obszarze. 

Firmy windykacyjne to przede wszystkim zespół osób, które posiadają wiedzę i doświadczenie w odzyskiwaniu należności. Windykatorzy, prawnicy, specjaliści z zakresu analizy finansowej – oni wszyscy działać będą w jednym celu.

Warto także pamiętać o czynniku psychologicznym. Windykacja faktur podejmowana przez firmę windykacyjną dla wielu dłużników jest bardziej wiarygodna i pokazuje determinację wierzyciela w odzyskaniu należnych mu pieniędzy.

Monitoring faktur

W kontekście windykacji faktur warto wspomnieć o usłudze tzw. monitoringu faktur, która świadczona jest przez niektóre firmy windykacyjne. Jest to swego rodzaju przeciwdziałanie powstawaniu zaległości poprzez monitorowanie terminów płatności i podejmowanie działań bezzwłocznie po ich upływie. Ma to nie tylko poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa, ale też uchronić przed współpracą z firmami, których płynność się pogarsza. 

Więcej informacji w serwisie Subra.pl.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij