fcsd.pl

Biznes, Finanse, Prawo, Polityka, Nauka

Finanse

Zakup z Chin – jak go prawidłowo rozliczyć?

Zakup z Chin – jak go prawidłowo rozliczyć?

Importowanie towaru z Chin jest niezwykle popularne zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. Warto jednak pamiętać, że ze sprowadzaniem produktów zza granicy wiążą się dodatkowe koszty w postaci podatku od towarów i usług (VAT) oraz opłaty przewozowej (cła). W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zapłacić cło za towar z Chin oraz w jaki sposób wyliczyć VAT, a także rozwiewamy szereg innych wątpliwości związanych z importem towarów do Polski.

Towar z Chin, a VAT

Czy jest coś takiego, jak VAT na towar z Chin? Zgodnie z Polskim prawem, każdy import na terytorium kraju (a więc także import z Chin) podlega opodatkowaniu od towarów i usług, czyli VAT. Podatek ten obowiązuje zarówno firmy, jak i osoby prywatne, i najczęściej wynosi 23%. Zdarza się jednak, że wysokość opodatkowania jest niższa – 8%, 7%, a nawet 4%.

Podatek VAT oraz cło (opłata przewozowa) to obowiązkowe koszty importowania towarów z Chin, których nie da się uniknąć – niezależnie od tego, czy kupujemy hurtowe ilości maszyn, sprzęt elektroniczny czy drobne gadżety. W każdym przypadku zasady przewozu i importu produktów są identyczne. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, jak obliczyć VAT, a także w jaki sposób i gdzie go zapłacić. Kwestie związane z uiszczaniem opłaty mogą nieść ze sobą pewne trudności, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy importowej bądź agencji celnej.

Jaki VAT na towar z Chin?

Jak obliczyć cło i VAT za towar z Chin? Wyliczenie podatku jest bardzo proste – najpierw dodajemy cenę towaru do kosztów transportu, i otrzymaną kwotę przeliczamy na PLN w obowiązującym aktualnie kursie. Następnie do tej wartości doliczamy 23% VAT. Przykładowo, jeżeli kupujemy rzecz za 100 USD, a koszt wysyłki wynosi 10 USD, to w przeliczeniu na złotówki zapłacimy 550 PLN (przy kursie 1 USD = 5 PLN). Do tej kwoty doliczamy 23% VAT – 126,50 zł, więc ostateczna wartość importowanego towaru wyniesie 676,50 złotych.

Podatek VAT obowiązuje przy każdym imporcie towarów, niezależenie od ich wartości. Istnieje jednak możliwości zwolnienia z opodatkowania, jeżeli koszty są mniejsze niż 45 EURO, a przy tym import spełnia dodatkowe warunki – jest okazjonalny, nie ma przeznaczenia handlowego, a odbiorca przesyłki nie musi uiszczać opłaty związanej z otrzymaniem towaru.

Jak zapłacić VAT za towar z Chin?

Odpowiadając na pytanie, jak zapłacić VAT za towar z Chin, powinniśmy wziąć pod uwagę podstawowe stawki opodatkowania istniejące w naszym kraju. W zależności od rodzaju importowanego towaru, są to podatki o wysokości 4%, 7%, 8% oraz 23%, przy czym ta ostatnia stawka jest najbardziej powszechna.

Aby rozliczyć import, konieczne jest wypełnienie specjalnych dokumentów – między innymi faktury z Chin, packing list, certyfikatu CE, świadectwa pochodzenia czy innych dokumentów celnych. Jest to dosyć skomplikowane, a popełnienie najmniejszego błędu może skutkować sankcjami pieniężnymi. Dlatego warto zlecić kwestie podatkowe wykwalifikowanej firmie przewozowej bądź agencji celnej, która profesjonalnie podejdzie do kwestii importu towarów z Chin a VAT i odprowadzi wszelkie konieczne opłaty.

Gdzie zapłacić VAT za towar z Chin?

Kolejna kwestia brzmi – gdzie zapłacić VAT za towar z Chin? Odpowiednio wyliczoną stawkę za import należy wpłacić do organu celnego. Możemy zrobić to samodzielnie lub zlecić uiszczenie opłaty agencji celnej lub firmie przewozowej. Pamiętajmy, że oprócz podatku należy także zapłacić opłatę przewozową, czyli cło.

Udostępnij