Właściciele obiektów komercyjnych doskonale wiedzą, jak ważna jest ochrona mienia oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynku i na jego terenie. Dzisiaj skuteczna ochrona biznesów nie jest możliwa bez wykorzystywania nowoczesnej technologii. W artykule omówimy najważniejsze zespoły urządzeń i oprogramowania, które wchodzą w skład elektronicznych systemów zabezpieczeń.
Co to są elektroniczne systemy zabezpieczeń?
Do elektronicznych systemów zabezpieczeń zalicza się urządzenia, podzespoły oraz towarzyszące im systemy, które służą do alarmowania, wykrywania zagrożeń, kontrolowania i monitorowania wyznaczonych pomieszczeń i stref. Najważniejszą rolą zaawansowanych technologii jest ochrona osób oraz mienia, wczesne sygnalizowanie zagrożeń i przeciwdziałanie występowania niebezpiecznych sytuacji. Elektroniczne systemy alarmowe stosuje się powszechnie w budynkach komercyjnych oraz w obiektach użyteczności publicznej, dzięki temu podnosi się poziom bezpieczeństwa i zapobiega się stratom materialnym.
System kontroli dostępu w obiektach
W niektórych obiektach nie może zabraknąć systemów do kontroli dostępu. To jedna ze skuteczniejszych metod zabezpieczania danych, pomieszczeń lub stref, poprzez kontrolowanie i ograniczenie dostępu niepowołanym osobom. Elektroniczne systemy zabezpieczeń w postaci kontroli dostępu są niezbędne w bankach, w placówkach medycznych, ale też we wszystkich przedsiębiorstwach, w których znajdują się np. serwerownie lub pomieszczenia z poufnymi danymi.
Ciekawym rozwiązaniem z zakresu kontroli dostępu są inteligentne kłódki GPS/GSM Lokies. Taka kłódka nie wymaga klucza, a jej działanie opiera się głównie na łączności Bluetooth. Właściciel urządzenia ma dostęp do informacji, kiedy i kto otwierał kłódkę. Rozwiązanie jest wykorzystywane nie tylko do ochrony obiektów, ale również do ochrony przewożonych ładunków – służy tutaj jako elektroniczna plomba otwierana zdalnie poprzez aplikację. Jeśli interesuje Cię to rozwiązanie, zajrzyj na stronę https://bezpieczenstwo.impel.pl/elektroniczne-systemy-zabezpieczen/.
Monitoring wizyjny i system alarmowy, czyli jak poprawić bezpieczeństwo obiektu
Jednym z najbardziej znanych elektronicznych systemów zabezpieczeń jest monitoring wizyjny. System telewizji dozorowanej rejestruje i przekazuje obraz z kamer rozmieszczonych w obiekcie, co umożliwia stały nadzór i obserwację w czasie rzeczywistym. Dzięki temu udaje się np. zidentyfikować sprawcę zdarzenia lub przeprowadzić kontrolę poprawności procesów. Monitoring wizyjny dba o bezpieczeństwo pracowników, chroni mienie oraz wizerunek pracodawcy.
W skład elektronicznych systemów zabezpieczeń wchodzą również wszystkie systemy alarmowe, które wykrywają i sygnalizują o niebezpiecznych sytuacjach (np. włamaniach, zalaniu, pożarze, obecności gazu). Elektroniczne systemy alarmowe składają się m.in. z detektorów, czujek, syren alarmowych, które połączone są z centralą alarmową – to tutaj analizuje się wszystkie sygnały i podejmuje odpowiednie działania.