Jednym z podstawowych elementów decydujących o sprawnym zarządzaniu biznesem jest zarządzanie przychodami oraz wydatkami. Jest to niesamowicie istotna kwestia bez względu na to, czy prowadzimy jednoosobową działalność, czy też zarządzamy przedsiębiorstwem zatrudniającym setki pracowników. Zastanówmy się zatem, na czym polega optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie.
Na czym polega optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie?
Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja kosztów powinna zawierać wielopłaszczyznową i dogłębną analizę przedsiębiorstwa oraz poszczególnych jego struktur. Bez wątpienia osoba zajmująca się tym powinna posiadać dużą wiedzę z dziedzin takich jak finanse i ekonomia, dokonać odpowiedniego researchu oraz (jeśli to niezbędne) przeprowadzić dokładny audyt danej firmy – zwłaszcza jeśli mówimy o outsourcingu.
Jak obniżyć koszty?
Gdzie moglibyśmy szukać korzystnych dla nas możliwości obniżania kosztów? Świetnym wyborem są koszty stałe. Sprawdzić należy możliwość zmniejszenia opłat za najem, prąd, media. Jeśli chodzi o kadrę pracowniczą – optymalizacja kosztów ponoszonych z racji zatrudnienia. Rozważyć można bardziej elastyczne formy pracy, które przyczynią się do zwiększenia potencjału pracowników. Usprawniać należy logistykę, proces zakupów, pozyskiwania i przetwarzania materiałów. Być może okaże się, że warto zainwestować w nowsze rozwiązania czy technologie, lub procesy, które rozłożone w czasie pozwolą zmniejszyć koszty produkcji oraz zarządzania łańcuchem dostaw. Można też zastanowić się nad pozyskaniem dofinansowań, które zostaną przeznaczone na obniżenie kosztów. Jeżeli firma jest zadłużona, zaciągnięte zostały kredyty – należy poszukać możliwości zmniejszenia tego zadłużenia.
Przede wszystkim należy pamiętać, że w zależności od wielkości przedsiębiorstwa dokonanie niezbędnego pozyskiwania informacji i przeprowadzenie audytu zajmie odpowiednio długą ilość czasu, a w samym procesie niezbędna jest współpraca wszystkich oddziałów firmy.
Podatki i ZUS
W dalszej kolejności sporym obciążeniem mogą być również podatki. Mamy tu na myśl głownie podatek PIT, czyli podatek, który zapłacić od osiągniętego dochodu. To zazwyczaj danina w wysokości 19 % od dochodu ( w zależności od rodzaju rozliczenia z jakiego korzystasz). VAT i tak zawarty jest bowiem w cenie usługi czy produktu, które sprzedajesz. I choć z ZUS-em niewiele możemy zrobić, to dobry księgowy potrafi wybrać dla nas najbardziej odpowiednią formę opodatkowania, tak aby możliwie najwięcej zysku zostało w naszej kieszeni.