Wymiana waluty to najprościej rzecz ujmując zakup lub sprzedaż waluty po określonym kursie. Na każdą wymianę nakładana jest marża, która stanowi zysk właściciela kantoru. Obecnie oprócz tradycyjnych kantorów stacjonarnych mamy również wiele innych sposobów na zakup bądź sprzedaż interesujących nas środków pieniężnych. Jakie to sposoby oraz wady i zalety takich rozwiązań postaram się przybliżyć w dalszej części artykułu.
Kantor stacjonarny
Tradycyjnym i najbardziej rozpoznawalnym sposobem wymiany walut jest kantor stacjonarny. To nadal dobrze prosperująca placówka często mająca swoją siedzibę przy dworcach i w galeriach handlowych. Cechuje ją bezpieczeństwo oraz bezpośrednia wymiana. Zaletą takich miejsc jest możliwość negocjacji kursu podczas wymiany większej ilości gotówki. Kantory stacjonarne mają jednak swoje wady. Właściciele często narzucają wysoką marżę, która jest zupełnie nieopłacalna w globalnym przeliczeniu. Możemy być też świadkiem braku dostępności danej waluty lub niesatysfakcjonującej nas ilości. Kantory stacjonarne mają też sztywne godziny pracy (choć wiele z nich działa całodobowo).
Kantory internetowe
Takie miejsca jak cinkciarz czy walutomat są coraz bardziej popularne dla przeciętnego Polaka. E-kantor działa podobnie jak stacjonarny punkt wymiany walut. Nie obraca jednak gotówką – korzysta z rachunków bankowych i dokonuje transakcji bezgotówkowo. Klient przesyła środki na wskazane konto, wskazuje na jaką walutę chce je wymienić i podaje numer rachunku, na który wysłane mają być wymienione pieniądze. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest jej bezgotówkowy charakter. Wymieniając większą ilość pieniędzy nie musimy martwić się o to, że coś nieprzewidzianego zdarzy się nam podczas drogi do lub z kantoru. Kolejnym plusem jest szybkość transakci. E-kantory mają rachunki w wielu bankach, co sprawia, że wymiana często odbywa się w czasie rzeczywistym. W innym wypadku na środki musimy poczekać do kolejnej sesji bankowej. Prowizje i marże w stosunku do kantorów tradycyjnych są bardzo konkurencyjne. Na tej stronie https://kursy-walut.info.pl/kalkulator-walut/ porównasz najlepsze kursy w wielu kantorach.
Kantory bankowe
To wygodne rozwiązanie dla ludzi pracujących poza granicami kraju i posiadającymi rachunki walutowe w Polskim banku. Środki zgromadzone na rachunku prowadzonym w obcej walucie możemy wymienić w kilka sekund i trafią one w mgnieniu oka na nasze główne konto. Jeszcze kilka miesięcy temu banki były najgorszą drogą na wymianę środków ze względu na bardzo słaby kurs w stosunku do złotego. Obecnie bardzo zmieniło się to na korzyść konsumenta i wymianę możemy przeprowadzić bez większej straty dla naszego budżetu.
Revolut
Najbardziej innowacyjny i rewolucyjny sposób wymiany, a właściwie koszystania z waluty. Revolut oferuje dostępność ponad 150 walut stając się tym samym postrachem dla światowych banków. Firma została uruchomiona w lipcu 2015 roku, a dzisiaj posiada już ponad 7 mln klientów. Jej specjalizacja to karta wielowalutowa podpięta pod aplikację. Revolut rozlicza płatności po kursie międzybankowym, więc dużo taniej niż banki czy większość kantorów internetowych. Będąc w danym kraju po prostu korzystamy z waluty, która tam funkcjonuje podpinając ją do naszej karty poprzez wygodną aplikację. Revolut to obecnie najlepszy sposób płatności poza granicami własnego kraju.
Walutę możemy również wymienić i płacić poprzez portfele internetowe typu skrill, neteller, czy paypal. Metody te wiążą się jednak ze sporymi kosztami, dlatego nie są polecane dla ludzi skrupulatnie liczących każdy grosz.