Kształcenie dualne to metoda współpracy pomiędzy placówkami edukacyjnymi a przedsiębiorstwami. Jej celem jest połączenie szkolnej nauki z praktyką zawodową, dzięki czemu firmy mogą kształcić kolejne pokolenia fachowców, którzy później zasilą jej szeregi. Jakie korzyści daje to rozwiązanie?
Bezpośredni wpływ na program nauczania
Jednym z zarzutów wobec systemu edukacji w Polsce jest jego przestarzałość. Uczniowie nabywają wiedzę, która nie ma przełożenia praktycznego, a fachowe przygotowanie do podjęcia zatrudnienia często jest wybiórcze lub po prostu nie istnieje. W przypadku kształcenia dualnego firma ma kontrolę nad nauczaniem praktycznym. Może więc dopasować zestaw umiejętności ściśle pod swoje potrzeby. To szczególnie ważne w branżach, w których brakuje wykształconych fachowców z bardzo konkretnym zestawem umiejętności i wiedzy teoretycznej. Program nauczania, który obejmuje zarówno typowe szkolne przedmioty, jak i praktyczną naukę pod okiem specjalisty z przedsiębiorstwa, musi być oczywiście zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy spędzą kilka lat na wstępnej nauce zawodu, są doskonale przygotowani do podjęcia pracy i nie muszą np. przechodzić dodatkowych szkoleń.
Współpraca z lokalną społecznością
Wydaje się, że bezpośredni związek zakładów pracy z miastem czy dzielnicą to już przeżytek. W starej formie jak najbardziej. Nowoczesna współpraca polega na budowaniu zaufania i osiąganiu korzyści. Firma zyskuje bardzo dobrze przygotowanych absolwentów do pracy, a szkoła może przyciągać kandydatów na uczniów, którzy nieprzypadkowo wybierają właśnie tę, a nie inną placówkę edukacyjną.
Lojalność pracowników
Podczas rekrutacji nowych osób do firmy pojawia się wiele wątpliwości. Jedną z nich jest poziom lojalności kandydatów. Wyszkolenie wybranej osoby i zbudowanie jej doświadczenia w branży to działania, które mogą nie przynieść spodziewanych zysków, gdyż pracownik może z firmy odejść krótko po podpisaniu umowy. W przypadku absolwentów podejmujących pracę w firmie, którą już bardzo dobrze znają, lojalność jest po prostu większa.
Niższe koszty rekrutacji
W świecie, w którym coraz więcej zawodów określa się mianem deficytowych (tj. na rynku jest więcej ofert pracy niż fachowców w danej dziedzinie), coraz trudniej o znalezienie pracownika, który będzie spełniał wszystkie wymagania. Rekrutacja to nie tylko koszty w dziale HR, ale także czas i pieniądze poświęcone na wdrożenie nowej osoby. Jeśli rekrutacja będzie nieudana, to firma traci również zyski wskutek niższej zdolności operacyjnej. Straty te wiążą się także z ograniczonych możliwości zwiększenia produkcji czy poszerzenia działalności. Kształcenie dualne sprawia, że firma może lepiej planować swój rozwój i częściowo zrezygnować z rekrutacji, gdyż co roku będzie miała do dyspozycji świetnie wykształconych kandydatów do pracy.
Chcesz, aby Twoja firma podjęła współpracę w ramach kształcenia dualnego? W Edunet Poland wspieramy przedsiębiorstwa w ramach nawiązywania współpracy – od poszukiwania odpowiedniej placówki edukacyjnej, po szkolenie instruktorów i podpisanie umowy o współpracę. Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie w rozwiązaniu problemów z brakiem wykwalifikowanych osób na rynku pracy.